ANAÇ MANDA SAYISI 5 BİNE ÇIKARILACAK, PATENTLİ KAYMAK ÜRETİMİ YAPILACAK

Anaç manda sayısı 5 bine çıkarılacak, patentli kaymak üretimi yapılacak

17 Nisan 2012 Salı 16:20 < EKONOMİ
AFYONKARAHİSAR (CİHAN)- Afyonkarahisar Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği, iki yıl içerisinde manda sayısını 5 bine çıkararak patentli kaymak üretimi yapmayı planlıyor.

Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Kelem, eti sucuk, sütü de kaymak yapımında kullanılan mandaların neslinin artırılmasına yönelik uygulanan 'Anadolu Mandası Islah Projesi'nin üreticiden büyük ilgi gördüğünü söyledi. Kelem, bu sene üreticilere manda başına 650 lira destek verileceğini kaydetti.

        Türkiye'nin ilk Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğini 4 yıl önce kurduklarını belirten birlik başkanı Ömer Kelem, iki yıl içinde manda sayısını 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Manda sayısıyla birlikte süt ve et veriminin de artırılması hedeflenen projenin üreticilerden ilgi gördüğünü ifade eden Kelem, üye sayısının 200'ü, anaç manda sayısının da bin 500'ü bulduğunu bildirdi.

Mandanın Afyon sucuğu ve kaymağının ham maddesi durumunda olduğuna dikkat çeken Ömer Kelem, proje sayesinde nesli azalan mandanın sayısının hızla arttığını anlattı. Amaçlarının Afyonkarahisar'ın simgesi durumunda olan Afyon kaymağının patentli bir şekilde üretilmesini sağlamak olduğun belirten Kelem, "Bunun için arsa arayışlarımız sürüyor. Belediye başkanımızdan bu konuda bir arsa talep ettik. Uygun arsanın bulunmasının ardından buraya bir entegre tesis kurmayı planlıyoruz. Burada patentli kaymak üretimi yapacağız. Bu sayede gerçek manda kaymağının da varlığını korumuş olacağız. Ayrıca, üretilen kaymakları il dışına da göndermeyi planlıyoruz." dedi.

Kelem, şu anda birlik olarak bin 200 anaç manda sayısına sahip olduklarını belirterek, manda etinin aynı zamanda sucuk üretiminde de kullanıldığını kaydetti. Erkek mandaların kesime gitmesi ile Afyon sucuğunda manda etinin kullanılacağını belirten Kelem, bu sayede Afyon sucuğunun damak tadını korumuş olacağını anlattı. Kelem, "Manda eti kesimde özellikle sucuk üretiminde kullanılır. Sucuğun hammaddesidir. Doğal ortamlarda yetişir, eti değerlidir. Süt verimi 5-10 litre arasında değişiyor. Afyon'da sütü daha çok kaymak yapımında kullanılıyor." diye konuştu.

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Erdurmuş da, Anadolu Mandarı ıslah projesinin bakanlık tarafından aralarında Afyonkarahisar'ın da bulunduğu 8 ilde başlatıldığını söyledi. Manda başına verilen desteğin yüzde 30 artırılarak 650 liraya çıkarıldığını ifade eden Erdurmuş, bu desteklerin üreticilerden ciddi bir talep gördüğünü ve mandaya bir yöneliş olduğunu kaydetti. CİHAN
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:10
Güneş 07:34
Öğle 13:08
İkindi 16:03
Akşam 18:31
Yatsı 19:50
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2843     EURO 5.9542     IMKB 102715     ALTIN 223,931    
*ANKARA