'ARA BULUCULUK İLE 30 BİN İHTİLAF MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZÜLDÜ'

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sarıbay, ara buluculuk sisteminin hayata geçmesi ile bu yıl yaklaşık 30 bin ihtilafın mahkemeye gitmeden çözüldüğünü bildirdi.

12 Eylül 2018 Çarşamba 13:52 < GÜNDEM

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, ara buluculuk sisteminin hayata geçmesi ile bu yıl yaklaşık 30 bin ihtilafın mahkemeye gitmeden çözüldüğünü bildirdi.

TURYAP'ın, yaklaşık 2 yıl önce gayrimenkul konusundaki ihtilafları mahkemeye gitmeden çözümlemek amacıyla hayata geçirdiği Arabuluculuk Çözüm Merkezi, bugüne kadar 200’e yakın başvurunun 170’ini çözüme kavuşturdu. Merkez, yeni yerinde, yenilenen yüzü, çözüm ortakları ve daha kapsamlı yapısı ile vatandaşlara hizmet verecek. Ara buluculuk, tahkim, tapu-takas, değerleme, müzayede ve eğitim-araştırma gibi geniş yelpazede hizmet verecek Arabuluculuk Çözüm Merkezi ve çözüm ortakları tanıtıldı.

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sarıbay, merkezin çözüm ortaklarının katılımıyla gerçekleşen imza töreninde yaptığı konuşmada, ara buluculuk ile ilgili yasal düzenleme yapıldıktan sonra işlerin artık çok kolaylaştığını ifade ederek, "Türkiye'de insanlar arasında ihtilaf çıktığı zaman gidecekleri yer mahkeme... 80 milyonluk ülkemizde artık mahkemeler tıkandı." dedi.

İnsanlar arasındaki ihtilafın artık konuşa konuşa çözüleceğini belirten Sarıbay, "Biz de mekan ve danışmanlık desteğiyle, işi kolaylaştırıcı, tarafları aydınlatıcı bir ortam hazırlıyoruz." ifadesini kullandı.

Ara buluculuk sisteminin hayata geçmesi ile bu yıl yaklaşık 30 bin ihtilafın mahkemeye gitmeden çözüldüğünü aktaran Sarıbay, Türkiye genelinde şu anda yaklaşık 15 bin ara bulucu hukukçu olduğunu, bu sayının ilerleyen dönemde 45 bini bulmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Sarıbay, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin coworking alanında en hızlı büyüyen girişimcisi Workinton ile iş birliği yaparak girişimcilik merkezimizin sınırlarını genişlettik. Bugüne kadar sadece İstanbul'da faaliyet gösterebiliyorduk. Artık ara bulucularımız Kağıthane'de bulunan çözüm merkezimiz ile birlikte Workinton'un İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa'da bulunan 16 şubesinden yararlanabilecek. Hukukçularımızın ihtiyaçlarına göre tasarlanan farklı metrekarelerdeki hazır ofislerimizde güvenlik, kayıt, sekreter hizmeti, karşılama, ikram, posta adresi, posta teslimi ve ulaştırılması, toplantı odaları, otopark gibi tüm hizmetler mevcut. TURYAP aracılığıyla satış ve kiralamalara başladık."

"Davaların önemli bir kısmı mülkiyet üzerine"

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Baz da bugün Türkiye'de mahkemelerde görülmekte olan davaların önemli bir kısmının mülkiyet üzerine olduğunu belirterek, "Mahkemede bunların görülmesi yıllar alabiliyor. Bunlar küçük dokunuşlarla halledilebilen mevzular. Önemli olan, anlaşmazlıkları olan insanları bir araya getirip dinlemek ve bunlara kısa bir sürede çözüm üretebilmek." şeklinde konuştu.

"Coworking, gayrimenkul sektörüne yeni bir iş modeli getirdi"

Workinton Üst Yöneticisi (CEO) Pınar Massena ise coworkingin gayrimenkul sektörüne yeni bir iş modeli getirdiğini ifade ederek, global ekonomik krize rağmen coworking sektörünün dünya genelinde yüzde 30, Türkiye'de ise yüzde 90 büyüdüğünü söyledi.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:04
Güneş 07:32
Öğle 12:40
İkindi 15:13
Akşam 17:36
Yatsı 18:59
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3613     EURO 6.1161     IMKB 92459     ALTIN 211,759    
16°ANKARA