BOZOK, SİHA'LARLA GÖREVE HAZIRLANIYOR

Silahlı insansız hava araçları (SİHA) için geliştirilen minyatür mühimmatı Bozok, lazer güdümlü olarak yapılan atışlarda hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.

02 Kasım 2018 Cuma 15:52 < TEKNOLOJİ
TÜBİTAK SAGE'nin öz kaynaklarıyla geliştirilen Bozok mühimmatının testleri yoğun şekilde sürdürülüyor.

Bozok için temmuz ayında Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA ile yapılan uçuş testlerinin ardından ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Saros Körfezi'nde yapılan Bozok atışında hedef başarıyla vuruldu. Geçen sürede Bozok'un farklı kabiliyetlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara devam edildi.


Çalışmalarda gelinen noktada Saros Körfezi'de yapılan yeni test atışlarıyla değerlendirildi. Bozok bu kez lazer güdümlü olarak bırakıldı ve hedefini başarıyla imha etti. Bayraktar TB2 SİHA'dan atılan Bozok, hedefi yüksek hassasiyetle vurdu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan detaylı bilgi aldı

Bozok, gelecek yıl operasyonel olarak kullanılabilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, TÜBİTAK SAGE Yerleşkesi'nde düzenlenen Milli Teknoloji Geliştirme Altyapıları Açılış Töreni'nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Bozok hakkında detaylı bilgi aldığı öğrenildi.


 

İHA'lar için özgün tasarım

İHA'lar için tamamen özgün geometri ve operasyonel isterler göz önünde bulundurularak optimize edilen Bozok, Türk savunma sanayisinin imzasını taşıyan tüm İHA'larla görev yapabilecek.

TÜBİTAK SAGE'nin yeni ürünü, İHA'lara taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkili savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür tasarımıyla sınırlı taşıma kapasitesine sahip hava araçlarına operasyon açısından esneklik sunuyor.

 

YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:21
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,530    
*ANKARA