Anasayfa » EKONOMİ
Rusya'nın domates kararı üreticiyi ve ihracatçıyı sevindirdi
Rusya'nın Türkiye'den alacağı domates için mevcut kotayı 2 katına çıkarma yönündeki kararı, örtüaltı domates üretiminin büyük kısmının gerçekleştirildiği Antalya'da sevinç yarattı.
Türkiye'den petrol ve doğalgaz hamlesi!
Yapılan yatırımların önemini vurgulayan Enerji Bakanı Dönmez, doğalgaz ya da petrol çıkarımı konusunda ümitli olduklarını söyledi.
Ülker'den onay çıkmadı, 13 yıllık ortaklık bitti
Yıldız Holding'in ABD'li gıda markası Kellogg Company ile 13 yıl sonra ortaklığı resmen sona erdi. ABD'li şirketin talebine Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker'den onay çıkmamasının ardından iki şirketin Türkiye'de ortaklaşa kurduğu Kellogg Med Gıda'nın tek kontrolü resmen ABD'li gruba geçti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 2019'da 5,6 milyar liralık destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, sanayi, girişimci ve araştırmacılara 2019'da 5,6 milyar lira destek bütçesi kullandırılacağını açıkladı.
Okul kantinlerinde yeni dönem
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Okul kantinlerindeki gıdalara bugünden itibaren "Okul Gıdası" logosu konulacak. Gelecek öğretim yılından itibaren logosuz ürün satılmayacak." dedi.
Fıstık 'kadın eliyle' ekonomiye kazandırılıyor
Siirt'te devlet desteğiyle kurulan tesiste, il ekonomisine yılda ortalama 750 milyon lira katkıda bulunan, 9 bin ailenin geçimini sağlayan fıstık, kadınların hünerli elleriyle işlendikten sonra piyasaya sürülüyor.
Vatandaş indirim beklerken zam geldi!
Tüketiciler, damacana su fiyatlarında indirim beklerken yeni gelen zamla adeta şok oldu. Bazı markalar 19 litrelik damacana suya yeniden zam yaptı.
Osmangazi Köprüsü'nden sonra yeni zam yolda
Osmangazi Köprüsü ve bağlantı otoyol geçiş ücretlerine fahiş oranlarda zam yapıldı. 71,75 TL olan köprü otomobil geçiş ücreti 103 TL’ye çıkarıldı. Dolar geçen yıl yüzde 39,5 değerlenmesine karşın köprünün geçiş zammın artış oranı yüzde 43,6 oldu. Bu aşırı zammın, sürücüleri İDO’ya yönlendireceği ifade ediliyor.
Tek bir şartla poşete ücret ödenmeyecek
Türkiye 1 Ocak 2019 itibariyle ücretli poşet uygulamasına geçti. Edirne'de bir market sahibi Rıfat Mitrani, gramajı düşük ürünler için poşetlerin bedelsiz olduğunu belirterek "Gramaj olarak standart var. Gramajı düşük olan poşetler bedelsiz, uygun olanlardan ise 25 kuruş ücret alıyoruz" ifadelerini kullandı.
Yerli olarak geliştirildi! Dışa bağımlılık bitti
Türkiye, ATAK, ATAK-S, ATABEY adlı yumurta tavuğu geliştirdi. Üç yerli yumurta tavuğu sayesinde yurt dışına bağımlılık ortadan kalktı. Bu tavuklarla Türkiye’nin damızlık ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’u karşılanıyor. Damızlık civcivler Irak ve Gürcistan’da büyük talep görüyor.
ANKARA ⇓
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:21
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,530    
*ANKARA