Fethullah EKMEN

fethullahekmen@hotmail.com 17 Mart 2015 Salı 11:36 DİĞER KÖŞE YAZILARI

“AL KIZINI KOY ÇUVALA SALLA SALLA VUR DUVARA…”

Bizim kadına, kıza bakış açımız toplum olarak bu maalesef.
 
“Kızı koy çuvala salla salla vur duvara…” türkülerimiz böyle. Peki ya televizyonda gösterilen diziler veya sinema filmleri nasıl?! Örneklerle devam edelim.
 
Sözüm ona aile kanalı dediğimiz Kanal 7’de “Elif” isimli bir dizi var. Kadının şakağına silah dayamalar, boğazına bıçak sürtmeler, saçını koparırcasına çekmeler, ağzını burnunu kan revan içinde bırakan sahneler…
 
STV’de ise Pazar günleri yayınlanan “Küçük Gelin” dizisinde ise kadının çenesini sıka sıka çenesi yamuldu. Önüne gelen bir kadını tekme tokat hınçla dövüyor. Baş roldeki kız daha 12 yaşında, yediği dayak sayısını unuttum. Bu Pazar ise Melek rolündeki kadını atın arkasına halatla bağlayarak kumlar üzerinde çekiyor. Reklam bölümlerinde öyle gösterdiler.
 
Öncelikle ben; dizilerde rol alan oyuncuların ailelerini kınıyorum. Yazık insan para için karısını, kızını, bacısını eşşekk sudan gelinceye kadar dövdürür mü veya silahla vurdurur, bıçaklatır mı! Rol icabı bile kadınların böylesine hoyratça dizilerin her bölümünde dayak sindirecek bir durum değildir.
 
Bundan 1500 yıl önce alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas) arapların kadın ve kızlara uyguladıkları vahşeti, işkenceyi, zulmü ve diri diri toprağa gömmelerini sona erdirmiş, kadını layık olduğu statüye kavuşturmuştur.
 
Bugün 1500 yıl sonra kadın ve kızların vahşice katledilmesi, işkence, zulüm ve her türlü alçaklığa uğramasında sizce dizilerdeki görüntülerin adeta ders niteliğinde etkisi olmuyor mu?
 
Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi tv ekranlarında kadına şiddetin önüne geçmek için kamu spotu ile önlem almaya çalışmaktadırlar. Kadına şiddeti her platformda kınamaktadırlar.
 
Bakın Türk filmlerine, ismini bile anmaktan utandığımız isimlerle anılıyorlar. Özür dileyerek söylemek zorundayım. Türk sinemasının en popüler filmleri arasında KAHPE ve YOSMA vardır.
 
Türkiye’de kadın sinemada verilen isimler buysa, dizilerde kadınlar ve kızlar tecavüze uğruyorsa, eşek sudan gelinceye kadar dayak yerse, ağzı burnu kan içinde kalırsa, saçından tutulup orya buraya sürüklenirse, şakağına silah dayatılırsa, boğazı bıçakla kesilirse siz cinnet geçiren insanlardan ne bekleyebilirsiniz.
 
Çocuklar artık dizilere bakarken kadın, kız kaçırılma ve şiddet sahnelerinden gına geldi.
 
Peki ya RTÜK nerede derseniz yorumu gerek yok! Ben onun değerlendirmesini siz okurlarımızın sağduyusuna bırakıyorum.
 
Ayrıca insanları yasaklarla değil sağduyu ve toplumsal bilinçle hareket etmeye davet ediyorum.
 
Bu görüntüler devam ederse yakında kadına şiddetin boyutları önü alınamayacak safhalara ulaşacaktır. Toplumsal yozlaşmanın yanında şiddet mağdurları sadece kadın ve kızlardan ibaret kalmayacak, bu erkeklere de yansıyacaktır.
 
Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli kurumlarla görüşerek kangren hale gelen bu yaraya önlem alınacak tedbirleri devreye sokmasını bekliyoruz. Teröre verdiğimiz kurban sayısından fazla toplumsal şiddete kurban verebiliriz. Lütfen herkes duyarlı olsun Cahiliye dönemini geçtik yeter artık…
 
Esen kalınız.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:12
Güneş 07:36
Öğle 13:08
İkindi 16:01
Akşam 18:29
Yatsı 19:48
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2992     EURO 5.9882     IMKB 102532     ALTIN 223,516    
*ANKARA