KORKUTAN GELİŞME! PUTİN TARİH VERDİ

Rusya liderinin üç ay önce dünyaya ilan ettiği yeni kıtalararası füze, iki yıl sonra Rus ordusunun envanterine giriyor. 2020 yılında envantere girecek olan füze, Güney Kutbu veya Kuzey Kutbu'ndaki bütün hedefleri vurma kapasitesine sahip...

07 Haziran 2018 Perşembe 18:59 < DÜNYA

Rusya Devlet Başkanı Vladaimir Putin, göreve geldiği dönemde hayata geçirdiği "Direkt Hat" üzerinden vatandaşlardan gelen 2 milyon sorudan 79'unu soruyu yanıtladı. Putin, bu yıl 16'ıncısı düzenlenen "Direkt Hat" oturumunda siyasetten spora, sağlıktan tarıma pek çok konuda soruları, 4 saat 20 dakika süren canlı yayında yanıtladı.

FÜZE İÇİN TARİH VERDİ

Seçilen soruları yanıtlayan Putin, yeni kıtalararası füze sistemi Sarmat için tarih verdi. Rusya lideri, Sarmat'ın 2020 yılında ordu envanterine gireceğini açıkladı.

Güney Kutbu veya Kuzey Kutbu'ndaki hedefleri vurma kapasitesine sahip füzeyi ilk kez Mart 2018'de dünyaya duyuran Putin, o dönem testlere başladıklarını söylemişti.

 

Aktif uçuş süresi kısa olan Sarmat'ın menzili hayli uzun ve nükleer savaş başlıkları taşıyabiliyor. Uçuş süresi kısa olduğu için de füze savunma sistemleri tarafından tespit edilemiyor. Putin "Hipersonik savaş başlıkları da taşıyabiliyor. Ayrıca en güncel füze savunma sistemi delme sistemine sahip" demişti.

"ŞİMDİLİK SURİYE'DEN ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ"

Vladimir Putin, Rusya'nın şimdilik Suriye'den çekilmeyi düşünmediğini ve silahlı kuvvetlerin, Rusya'nın çıkarına olduğu sürece bu ülkede kalacağını açıkladı.

Putin ayrıca, Suriye'de Rus silahlı kuvvetlerinin katılacağı büyük askeri operasyonlara gerek kalmadığını ve Rus silahlı kuvvetlerinin gerektiğinde, uzun vadeli askeri tesisler kurmadıkları bu ülkeden hızla ayrılabileceklerini bildirdi.

Suriye'deki askeri harekatın Rus silahlı güçlerinin sınanması ve eğitilmesi için eşsiz bir fırsat olduğunu belirten Putin, militanlarla Suriye'de mücadele etmenin, onlarla Rusya'da uğraşmaktan daha iyi olduğunu söyledi.

"ABD KENDİNİ BESLEYEN ELİ ISIRIYOR" 

Putin dolar transferlerinde sınırlama getiren ABD ile ilgili soruları yanıtladı. Dolar için "küresel para birimi" diyen Putin, dolar sınırlaması politikasının uzun vadede güveni zedeleyeceğini belirterek "Onları besleyen eli ısırıyorlar" ifadesini kullandı.

 
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:33
Güneş 08:01
Öğle 13:03
İkindi 15:34
Akşam 17:56
Yatsı 19:19
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3647     EURO 6.1052     IMKB 95585     ALTIN 222,915    
*ANKARA