Mefhar TAYYAR

mefhartayyar@gmail.com 21 Ekim 2018 Pazar 11:36 DİĞER KÖŞE YAZILARI

HEP BEKLİYORUZ


Bizde ve yaşadığımız toplumumuzda maalesef her işde olduğu gibi özellikle toplumsal işlerde devleti milleti ve ümmeti ilgilendiren işlerde hep bekliyoruz, kendimiz yapmak yerine hep birilerinden, başkalarından bekleme alışkanlığımız yerleşmiş.

Yapılmadığı için eksik kalan ve eksikliğini apaçık gördüğümüz bu işleri, neden yapmadılar diye tenkit ettiğimiz her şeyi, sanki sadece onunla görevli belli bir kişi kurum veya kuruluş varda; onlardan başka kimsenin o iş ile ilgilenmesi, başkalarının o işe karışması mümkün değilmiş gibi kötü alışkanlığımız, hoş olmayan bir bir halimiz ve sorumluluktan kaçma huyumuz var.

Evet hep başkalarından beklemek ve kendimizi o işe bulaştırmamak tabiri caiz ise "neme lazımcılık" yapmak bizim yanlış yaptığımız bir davranış.
Biz hep birlikte yaşadığımız bu toplumda eğer eksikliğini ve yanlışlığını gördüğümüz bir işin yapılmasını tamamlanmasını ve yanlışın düzeltilmesini istiyorsak onun ucundan tutacak ve ona katkı sağlayacak bir yöntemi mutlaka buluruz.

Hiç bir şey yapamazsak ilgili ve yetkililerine o işi hatırlatır fikrimizle katkı yapar dua ederiz veya buna benzer bir çok yöntemle o işe olumlu katkımız olur.

Ama bizim bu işlere bizimde bir katkımız olsun düşüncemiz var ise ve  bu iş bizi de ilgilendiriyor, bu işle ilgili  bizimde biraz sorumluluğumuz var şeklinde yaklaşır, bunları yapmaya niyetli olursak, o zaman bunları mutlaka yapabiliriz.

Yok bana ne, başkası yapsın ben karışmayayım, benim dışımda halletsinler, bana bulaşmasın da ne olursa olsun dersek şimdiye kadar olduğu gibi ki zaten çoğunluğumuzun böyle dediği için biz mevcut halimiz ve mevcut durumumuz içinde debelenip duruyoruz..

Halbuki önce biz üstümüze düşen her şeyi kararlı bir şekilde yapsak ve ondan sonra bu işte ayak sürüyen ve yanlış yapanları uyararak işi doğru olarak ve zamanında yapmaya katkı sağlasak hepimiz kalben ruhen bedenen rahat eder bu durumdan kurtuluruz.
Bizim yapmamız gereken bu silkiniş ve hamleyi hep birlikte yapmak, inanın bunu yaptığımız zaman şikayet edecek eksiğimiz çok az kalır ve ülke olarak millet olarak ümmet olarak çok güçleniriz.

Selam ve dua ile.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:21
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,530    
*ANKARA