Mehmet YAMAN

mehmetyaman46@gmail.com 29 Ekim 2018 Pazartesi 09:51 DİĞER KÖŞE YAZILARI

AMAN DİKKAT

Ülke içinde insanlarımızı kutuplaştırmaya çalışan ve özellikle dini yaşam içinde bulunan vatandaşlarımızı birbirine düşürmeye yönelik tutum ve davranışlarla ilgili, Kızılelma gurubuna yazdığım yazıyı dostlarımın değerlendirmelerine arz ediyorum:
"Burda iki ihtimali düşünüyorum. Birşncisi; şimdiye kadar çöreklenmiş bilgisiz ve yanlış zihniyetlerin oluşturduğu inanç ve kültür sapmalarından, Kuran ve sahih sünnete göre yapılacak bir seleksiyona karşı, cehaletten, okuyup inceleyememekten kaynaklanan bir takım reaksiyoner tavırlar.

Bu tavırlar da iki şekilde olabilir.

Ya çok samimi ve ihlaslı ama akıllarını başkalarına kiraya verdikleri veya düşünemedikleri için, son dönemlerin ciddi Kuran ve sahih sünnet aydınlanmalarını, sanki şimdiye kadar doğru sandığı ve uyguladığı dini değerlere düşmanlıkla algılayıp dini koruma gayretiyle ve samimi olarak karşı çıkışlar ki, bunların samimiyetini görüp, bu bilgilenme ve aydınlanmayı, bazı yanlış söylem ve tarzlardan arındırarak, empatik bir sabırla ve ayetin de belirlediği gibi, muhatabın anlayabileceği en uygun bir söylemle ve samimiyetimizi de kabullenmesini sağlayacak biçimde yaklaşım gereklidir; ya da saltanatı sarsılacak bulunan yönetici kişi ve gurupların (siz çeşitli isimler verebilirsiniz), bunu önlemek için bilerek, bazı iyi niyetli saf düşüncelileri tahrikle saldırtmak.

İşte bu aşamada şartlandırılarak beklenmedik saldırganlıklar yapılabir. Bunlara karşı iki şeye dikkat etmek lazım.

Bir, anlatımlarımızı, bulunduğumuz ortamda algılama güçlerini ve kültür kapasitelerini ölçümleyerek, sabırlı ve ibretengiz değerlendirmelerle anlatım yapmalıyız.

Bir de bu aşamada her an en yakından her türlü saldırı olabileceğini düşünerek, tedbir almalıyız.

Ama bu tedbiri uygulamaya asla koymama azminde sabırlı bir iradeyi elden bırakmamak kaydıyla.

Başa dönerek ikinci ana ihtimali de, şöyle düşünüyorum:
Bizi birbirimize düşürmeye çalışan (biliyoruz ki, su uyur ama düşman uyumaz) dış düşman inançsal ve ideolojik güçlerin, bir bütün halinde (ki, "الكفر ملة واحدة: küfür tek millettir" hadisi düşmanlarımızın bize karşı her an birleşebileceklerini ifade ediyor) olduğu ve uyguladıkları ortak strateji ile, insanlarımızı birbirine düşürerek ülkemizi parçalamak için, içimizdeki bu samimi ama cehli bir safluk gösteren bu insanlarımızı, ucuz ve basit tavırlarla kandırıp yönlendirme çabaları.

İşte bizi en çok düşündüren, bu ihtimalin de olabileceği.

O sebeple, müdekkik, çok tecrübeli ve bilgiye dayanan; nefsi ve şeytani dürtüleri öteleyerek ama mutlaka, firavuna Rabbimizin Musa ve Harun peygamberleri irşada gönderirken ayette söylediği gibi, hikmetle, güzel güzel örneklerle ve sabırla fikri alış-veriş tekniğini uygulamak çok önemli.

Etten kemikten yaratılmış bir insan olarak, kendimizi çok donanımlı kılmalıyız, inançsal, kültürel, fizyolojik ve sosyalojik olarak.
Saygılar...
29.10.2018
Mehmet Yaman
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:33
Güneş 08:01
Öğle 13:03
İkindi 15:34
Akşam 17:56
Yatsı 19:19
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3671     EURO 6.1072     IMKB 95537     ALTIN 223,090    
*ANKARA