Mehmet YAMAN

mehmetyaman46@gmail.com 02 Aralık 2018 Pazar 09:12 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ARAÇ KULLANAN DOSTLARIMIZIN DİKKATİNE ARZIMDIR:

  Sevgili dostlar, trafik cezası yiyen bir dostumuzun serzenişi nedeniyle şunları, dikkatlerinize sunmak istiyorum.

   Trafik fahri müfettişleri, 40 yaşından büyük, ünivetsite mezunu, sabıkası olmayan ve trafik cezaları almamış bulunan ehliyet sahibi kişilerden oluşur ve kanunlarına göre hareket ederler. Herhangi bir ücret veya pirim almazlar. Bu görevi fahri ve gönüllü olarak yaparlar. Bir suç işleyince veya suiistimal edince de belgeleri geri alınır ve görevlerine son verilir.


  Haksız ve mağdur edici bir ceza tutanağı tanzim eden müfettiş oranı 1/100 bile değildir. 

  Niçin yanlışlıklar olabilir?. Tabii, genelde suçun işlenmediği savunmaları çoğunlukta olup, suç psikolojisinin sonucu olarak inkar eğilimi akla gelmekteyse de, istisnai olarak bazı yanlışlıkların olabilmesi, yukardaki oranı geçmemekle birlikte varlığını düşündüğümüz bir yanlışlık, şu sebeplerle vuku bulmaktadır. Araba sahibinin haberi olmaksızın başkaları arabayı kullanmış olabilir. Bazen aynı plakalar birden fazla  bastırılıp başka arabalara takılmış olabilir. Piyasada çok sahte plakalı aynı cins ve renk arabalar bulunmakta olduğunu bizzat gözlemledik.

   Bu hallerde de gerçek plaka sahibi arabayla ilgili mağduriyetler vuku bulabilir.
Kişi  iddiasında kesin olarak haklı ise, hemen mahkemeye bir dilekçe ile başvurup iptal ettirebilir.

   Ben objektif kalmaya çalışarak, her türlü ihtimali, hem aklıma getiriyor ve hem de uygulamalarımda görüyorum.Gerek Konya'da, gerek diğer illerimizde ve gerekse Ankara'daki yaşamım sırasında, anlattığım bütün bu ihtimalleri gördüm ve yaşadım.

    Bütün bunları dikkate alarak:

1-Trafik fahri müfettişlerimiz bu yetkilerini asla hiç bir sebeple suiistimal etmesinler.

2-Trafik f. Müf. lerimiz, yazdıkları tutanağın mahkemeye taşınabileceğini düşünüp. Hemen
fotoğrafını çeksinler.Not tutma yerine, önce telefonlarla arabayı ve olay mahallini gösteren resim çekip, sonra notlarına devam etsinler ki, mahkemede bu delil olabilsin.

3-Araba sahipleri, arabalarını trafik kurallarına uygun kullansınlar.

4-Arabalarının başkaları tarafından kullanılması haline dikkat etsinler.

5-Eğer gerçekten cezayı hak etmişlerse, suçlarını kabullensinler ve bir daha yapmamaya gayret etsinler.

   Sevgili dostlar, arabalar, araba sürenlerin problemleri,cezalar, toplumumuzda pek çoğaldı. Lütfen araba kullananlar,kuralları ihmal etmesinler,kendilerinin ve başkalarının hayatlarını tehlikeye atmasınlar.Ceza ödeyerek parasal sıkıntılar yaşamasınlar. Trafik müfettişlerimiz de,  asla isteyerek veya istemeyerek görevlerini kötüye kullanmasınlar. Bunun manevi veballerini akıllarından hiç çıkarmasınlar. Tutanaklarını resimle teyit edecek şekilde tutsunlar ve resimleri saklasınlar.

   Sevgili dostlar, trafik fahri müfettişleri, sürücülerle muhatap olmazlar. Kendilerini açıklamazlar, sadece harici bir bakışla görülenleri zabta geçirirler. Trafik memurları da, bunların isimlerini kimseye söylemezler. Söylerlerse cezalandırılırlar.

   Sevgili dost, belki de o ceza tutanağını ben tutmuşumdur. Çünkü tarif ettiğiniz muhitlerde, bazen dolaşıyorum. Ama asla kurala aykırı ve haksız bir tutanak tutmadım, tutamam da.       Şunu da söyleyeyim ki, o kadar çok tutanak tutulacak suçlar işleniyor ki, belki yüzde birine ancak tutanak tutulabiliyor. Şunu da itiraf edeyim ki, az tutanak tutmaları veya hiç tutmamaları, müfettişlerimizin ihmali, kayırması veya yaşadıkları olaylardan ve iftşralardan dolayı,görevden kaçmaları sebebiyledir.

   Lütfen bilelim ki, dostlar, müfettişlerimizleeimizin yetkileri, trafik polisleri gibi yer ve zamanla sınırlandırılmamış olup, ülkemizin her yerinde ve her saatte, gece gündüz yetkilidirler. Karayolu üzerinde bulunan köylere varana kadar bir gece vakti, trafik müfettişi size tutanak tutabilir. Kurallı olalım. Bu kurallar hepimiz içindir. Şikayet edilen suç yeri Konya'da olduğuna göre, haksız ceza aldığını söyleyen dostumuz, Konya mahkemelerine şikayet edip cezayı kaldırtmalı, hakkını çiğnetmemelidir.Konya'da kurulu bulunan Trafik Fahri Müfettişleri Derneği Genel Başkanı, Karatay Tıp Fak. den Sayın Prof. Dr. Neyhan Ergene beye serzenişini iletirse, onlar da dernek olarak, trafik müdürlüğüyle temasa geçip eğitimsel  kaliteyi yükseltebilecek tedbirleri alabilirler. Zaten zaman zaman eğitim faaliyetleri de yapılıyor.

   NOT: Ben ikazlarıma rağmen hatasını devam ettirmiş olan kendi oğluma da, ceza yazdığımı hatırlatmak isterim.


                                                                                               Saygılarımla.
                                                                                                2.12.2018
                                                                                             Mehmet Yaman
                                                                   Trafik Fahri Müf. Derneği Onursal Genel Başkanı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:22
Güneş 07:52
Öğle 12:47
İkindi 15:10
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3331     EURO 6.0801     IMKB 92336     ALTIN 213,572    
ANKARA