ÖDEM NEDİR? ÖDEM NEDEN OLUR? ÖDEM NASIL ATILIR?

Ödem nedir? Ödem neden olur ve ödem nasıl atılır? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledik. Hayatınızı kolaylaştıran bilgiler haberin detayında...

02 Aralık 2018 Pazar 09:33 < SAĞLIK
Ödem vücudun bazı faktörlerden dolayı sıvı birikmesine denir. Genellikle ili doku arasında biriken bu sıvı birikimi şişliğe neden olur. Yüz, el ve ayakta daha yaygın görülür. Tuzlu yemek, hamilelik, hormonal hastalıklar, magnezyum, B6 vitamini, böbrek ve karaciğer gibi rahatsızlıklar sırasında ya da sonrasına ortaya çıkar. Ödem birikimine erken müdahale edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilir.
ÖDEM BELİRTİLERİ NELEDİR? - Vücudun belirili bölgelerinde bozukluklar görülmesi - Şişkinlik, ağrı - Şişkinliğin olduğu bölgeyi kullanmada zorlanma - Nefes almada zorlanma - Baş ağrısı ve cilt bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterir. ÖDEM NASIL AZALTILIR? - Düzenli spor ve beslenme - Dolaşım için günde 15 dakika boyunca ayakları yukarıda bekletme - Sürekli aynı pozisyonda kalmamak - Boya göre kilonun fazla olmaması gerekir.
ÖDEM ATMAYA YARDIMCI YİYECEKLER - Nar içerdiği çözücü maddeler sayesinde biriken ödemi vücuttan idrar yolu ile atar. - Her sabah iki dal maydanoz tüketerek oluşan ödemi gün içerisinde atmanıza yardımcı olur. - Detoks besinlerinde en etkili olanı ananastır. Ananas vücuttaki iltihaplı hücrelerin oluşumunu azaltır. Aynı zamanda vücut sıvı oranını dengeleyerek ödem oluşumunu azaltır. - Salatalık günlük su ihtiyacın yüzde 50'sini karşılayan en etkili besinlerden biridir. Salatalık vücuttaki ödemi atmanın yanı sıra mide ülserine de iyi gelir. - Ev de yapılan yoğurt markette satılan yoğurda oranla ödem atmada yüzde yüz daha etkilidir.
PROF. DR. SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR İki bardak suyun içerisine 35 adet kurutulmuş kiraz sapı atınız 5 dakika kaynatınız. Süzdükten sonra tüketiniz. Bir hafta boyunca kahvaltıdan 2 saat sonra bir kez öğle yemeğinden 2 saat sonra tüketiniz.
DR. ENDER SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR 3 su bardağı suyun içerisine bir tutam mısır püskülü, 5 tane kurutulmuş kiraz sapı, 6 adet kurutulmuş maydanoz, bir çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı ve 2 adet karanfil atınız. 6 dakika kaynatınız. Dört dakika bekledikten sonra süzüp içiniz. En ideal saatler ise kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden bir saat önce bir bardak tüketilmesidir.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:12
Güneş 07:36
Öğle 13:08
İkindi 16:01
Akşam 18:29
Yatsı 19:48
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2992     EURO 5.9882     IMKB 102532     ALTIN 223,516    
*ANKARA