REJİM KENTE GİRİP BAYRAK DİKTİ! RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Reuters'a açıklama yapan PKK/YPG, Münbiç'ten çekildiğini belirterek bölgeye Esed rejimini davet etti. Suriye ordusu ise kente girip bayrak diktiklerini yine Reuters aracılığıyla duyurdu. Konu ile alakalı ise Türk Dışişleri'nden ve Rusya'dan açıklama geldi.

28 Aralık 2018 Cuma 14:02 < DIŞ POLİTİKA
İngiliz haber ajansı Reuters'a açıklama yapan terör örgütü PKK/YPG, Münbiç'ten çekildiğini belirterek bölgeyi Esed rejimine bıraktıklarını duyurdu. YPG'den yapılan açıklamada, "Güçlerimizin çekildiği yerlerde kontrolü sağlamak üzere Suriye hükümetini davet ettik. Suriye hükümetini, silahlı kuvvetlerini Münbiç'e göndermeye ve bu mevzileri korumaya davet ediyoruz" denildi. Açıklamada, YPG'lilerin rejime bağlı olduğu ifadesi de kullanıldı.

ESED REJİMİ: KENTE BAYRAK DİKTİK

Terör örgütü YPG'den sonra bir açıklama da Suriye ordusundan geldi. Suriye ordusu Münbiç'e girip kente bayrak diktiğini duyurdu. Açıklamada, "Münbiç'teki vatandaşlarımızın ve diğer kişilerin güvenliğini garanti ediyoruz" denildi.
 

KENTİN KIRSAL KESİMLERİNE BAYRAK DİKTİLER, ZİRA ANA MERKEZDE HALEN DAHA ABD VAR

Ancak rejim güçlerinin Münbiç'in ana kent merkezinden ziyade, kırsal alanlara girdiği ve o bölgelerde bayrak diktiği bildiriliyor. Zira kentin ana merkezinde halen daha ABD askerlerinin konuşlu olduğu biliniyor.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Esed ordusunun Münbiç'e girdiği haberini yalanladı.

TÜRKİYE VE RUSYA'DAN AÇIKLAMA

TV 24'ün Dışişleri kaynaklarına dayandırdığı açıklamasında, "Rusya'daki görüşmede konu masaya gelecek" denildi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, "Kürt bölgesinin kontrolü Suriye ordusuna geçti, bu durumdan memnunuz" denildi.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:33
Güneş 08:01
Öğle 13:03
İkindi 15:33
Akşam 17:55
Yatsı 19:18
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3600     EURO 6.1048     IMKB 94524     ALTIN 222,454    
*ANKARA