Anasayfa » SAĞLIK
Yılan zehrinden ilaç yapımı için çalışıyorlar
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Göçmen ve ekibi, yılan türlerini inceleyerek zehirlerin ilaç yapımında kullanılabilmesi için çalışma yapıyor.
Tüketilen gıdanın DNA'ya 'net' etkileri tespit edildi
2 yıl süreyle 12 emziren anne ile yürütülen araştırma sonucunda, besin kaynaklı "mikroRNA"ların insan DNA'sına etki ettiği, gıdalardaki miRNA'nın bazı hastalıklarla ilişkilendirilebileceği belirlendi.
Asansörlere sıkı takip
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk taşıyan ürünlerden asansörlere yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.
Hava Kuvvetlerinin uçakları organ nakli için havalandı
Hava Kuvvetleri Komutanlığınca görevlendirilen uçaklarla Samsun ve Rize'den alınan organlar, hastalara nakledilmek üzere İzmir ile Ankara'ya getirildi.
Alzaymıra 100'den fazla yeni ilaçla çare aranıyor
Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Adapınar, "Şu an itibarıyla alzaymır hastalığı tedavisine yönelik yapılan faz aşamasında 112 ilaç çalışması var." dedi.
Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Konrot: Okuma sorunu olan çocukların eğitimi bireyselleştirilmeli
Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Konrot, "Okuma bozukluğu sorunlarından etkilenen her çocuğun ayrı ayrı değerlendirilerek, bireye uygun çözümlerin geliştirilmesi gerekmektedir." dedi.
Beyin kanserinde hücrelerin sonsuz bölünmesinin önüne geçildi
Bilim insanları, beyin kanserinin bir türünde, kanser hücrelerinin sonsuz bölünmesinde anahtar role sahip olduğunu belirledikleri bir protein unsurunu etkisiz kılmayı başardı.
Tüm antibiyotiklere dirençli süper bakteri keşfedildi
Bilim adamları, insan derisinde yaygın görülen bir bakterinin bilinen tüm antibiyotiklere direnç geliştirdiğini keşfetti.
Koroner kalp hastalığına mikro stent geliştirildi
Çinli bilim adamları koroner kalp hastalığı için saç teli kalınlığında stent geliştirdi.
Türk hekimlerden 'kaslara iyi gelecek' çalışma
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan araştırmada kuruyemiş, kuru baklagil ve süt ürünlerinde bulunan "magnezyum sitrat" bileşiğinin kas rahatsızlıklarının azaltılmasında etkisi ispat edildi.
ANKARA ⇓
İmsak 05:08
Güneş 06:32
Öğle 12:46
İkindi 16:09
Akşam 18:49
Yatsı 20:07
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0972     EURO 7.1624     IMKB 99547     ALTIN 235,299    
14°ANKARA