Anasayfa » SAĞLIK
Minik hastalar için tableti şuruba dönüştürdü
İzmir'de çocuk hastanesinde görev yapan eczacı Ece Pınar Eren, tedavi gören yeni doğan ve çocuk hastaların rahat kullanabilmesi için ilaç tabletlerini şuruba dönüştürdü.
'Anne sütünü geç alma ilk aydaki ölüm riskini arttırıyor'
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arıca, "Doğumdan sonra ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin, başka bir besine ihtiyacı yoktur. İlk 6 aydan sonra, emzirme ek besinlerle birkaç yıl devam edebilir." dedi.
Sigara çevreyi de öldürüyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigara içmenin sadece yılda yaklaşık 7 milyon kişiyi öldürmekle kalmayıp aynı zamanda çevreye de yıkıcı bir etkisi olduğu konusunda uyardı.
Düzenli fiziksel aktivite diyabet, kalp ve inme riskini azaltıyor
Prof. Dr. Yıldız, "Uluslararası bilimsel çalışmalar, düzenli fiziksel aktivitenin diyabet, kalp hastalığı, inme, hipertansiyon, meme ve kolon kanseri ile alzaymır hastalığı riskini yüzde 40-60 arasında azalttığını ortaya koyuyor." dedi.
MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Özmen: Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor
MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, "Türkiye'de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor. Bu nedenle erken teşhis için meme taraması çok büyük önem kazanıyor." dedi.
Çin'de bir ayda bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişi öldü
Çin'de ağustos ayında bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
Kombine tedaviyle kan kanserinde yaşam süresi arttı
Tam tedavi şansı bulunmayan kan kanseri türlerinden "multipl miyelom"da, akıllı ilaç ve hedefe yönelik ilaç ve eskilerden kortizon isimli ilacın birlikte kullanıldığı kombine tedaviyle ortalama yaşam süresi üç kat arttı.
'Mevsimsel geçiş dönemlerinde uyanamama problemi yaşanıyor'
Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, "Mevsimsel geçiş dönemlerinde sabah uyanamama problemi yaşanıyor. Hafif bir şeyler yemek, sabahları mutlaka duş almak uyku düzenini oturtmada çok yardımcı olabilir." dedi.
Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelede 'farkındalık' eğitimleri başladı
Madde bağımlılığı, mücadele yaklaşımları, çoçuk-ergen psikolojisi ile hukuki boyutun anlatılacağı "Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Arzıyla Mücadelede Eğiticilerin Eğitimi" başladı.
'Besin alerjileri ölümcül olabilir'
Uzmanlar, sıklıkla deride kaşıntı, kabartı, mide bulantısı, karında kramp ve ishale neden olabilen besin alerjilerinin, bazı durumlarda ölümcül sonuçlar doğurabileceğini bildiriyor.
ANKARA ⇓
İmsak 05:33
Güneş 06:56
Öğle 12:40
İkindi 15:41
Akşam 18:12
Yatsı 19:30
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6543     EURO 6.5103     IMKB 96455     ALTIN 223,380    
24°ANKARA