Anasayfa » SAĞLIK
'İleri evre' meme kanseri hücrelerini öldüren çalışma
UÜ'de gerçekleştirilen doktora projesiyle ilaca direnç geliştiren "ileri evre" meme kanserli hücrelerin ölümü sağlandı.
Türkiye sağlık turizminden 5 yılda 4,4 milyar dolar kazandı
Türkiye'nin sağlık turizminden elde ettiği gelir son 5 yılda toplam 4,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ülkeyi sağlık ve tıbbi nedenlerle ziyaret edenlerin sayısı 5 yılda yüzde 62 artarak geçen yıl 433 bin 292'ye ulaştı.
Dünyada ruh sağlığı hastalıkları artıyor
Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada dünyanın her ülkesinde ruh sağlığı bozukluklarında artış olduğu tespit edildi.
Minik hastalar için tableti şuruba dönüştürdü
İzmir'de çocuk hastanesinde görev yapan eczacı Ece Pınar Eren, tedavi gören yeni doğan ve çocuk hastaların rahat kullanabilmesi için ilaç tabletlerini şuruba dönüştürdü.
'Anne sütünü geç alma ilk aydaki ölüm riskini arttırıyor'
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arıca, "Doğumdan sonra ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin, başka bir besine ihtiyacı yoktur. İlk 6 aydan sonra, emzirme ek besinlerle birkaç yıl devam edebilir." dedi.
Sigara çevreyi de öldürüyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigara içmenin sadece yılda yaklaşık 7 milyon kişiyi öldürmekle kalmayıp aynı zamanda çevreye de yıkıcı bir etkisi olduğu konusunda uyardı.
Düzenli fiziksel aktivite diyabet, kalp ve inme riskini azaltıyor
Prof. Dr. Yıldız, "Uluslararası bilimsel çalışmalar, düzenli fiziksel aktivitenin diyabet, kalp hastalığı, inme, hipertansiyon, meme ve kolon kanseri ile alzaymır hastalığı riskini yüzde 40-60 arasında azalttığını ortaya koyuyor." dedi.
MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Özmen: Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor
MEMEDER Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, "Türkiye'de her yıl 25 bin yeni meme kanseri tanısı konuyor. Bu nedenle erken teşhis için meme taraması çok büyük önem kazanıyor." dedi.
Çin'de bir ayda bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişi öldü
Çin'de ağustos ayında bulaşıcı hastalıklardan bin 983 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
Kombine tedaviyle kan kanserinde yaşam süresi arttı
Tam tedavi şansı bulunmayan kan kanseri türlerinden "multipl miyelom"da, akıllı ilaç ve hedefe yönelik ilaç ve eskilerden kortizon isimli ilacın birlikte kullanıldığı kombine tedaviyle ortalama yaşam süresi üç kat arttı.
ANKARA ⇓
İmsak 06:23
Güneş 07:54
Öğle 12:48
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:55
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3654     EURO 6.0874     IMKB 90399     ALTIN 214,824    
ANKARA