SICAKTAN BUNALAN HAYVANLARA BUZLU MEYVE

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın sakinleri, dondurulmuş meyve ve sebze verilerek, yıkanarak yaz sıcaklarında serinletiliyor.

31 Temmuz 2018 Salı 11:54 < YAŞAM

Darıca'daki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın sakinleri, yaz sıcaklarında dondurulmuş meyve ve sebzeyle serinletiliyor, suyla aşırı sıcağın etkisini daha az hissetmelerine çalışılıyor.

Darıca'daki hayvanat bahçesindeki bakıcılar, sıcaktan bunalan hayvanlara özel hazırlanmış buz kalıpları içinde meyve ve sebze veriyor. Kimi hayvanların yıkanarak serinlemeleri sağlanıyor.

Biyolog Pınar Çağdaş, yaptığı açıklamada, hayvanat bahçesinde 286 türde 3 bin 600 hayvanın yaşadığını belirterek, ''Sıcak havalardan insanlar kadar hayvanlar da etkileniyor. Biz de ısınan onları serinletmek için elimizden geleni yapıyoruz.'' dedi.

Çağdaş, her hayvanın beslenme diyetine göre buzlu meyve ve sebzeler hazırladıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Hayvanlara buzlu meyve ve sebze vermenin yanında, havuzlarına gün içinde sık sık buz atıyoruz ve serinlemelerine yardımcı oluyoruz. Mesela maymun türlerine sevdikleri buzlu meyve ve sebzeleri veriyoruz. Yırtıcılara da buz şeklinde ikramlarda bulunuyoruz. Bunu hem seviyorlar hem de bunlarla oynamak hoşlarına gidiyor. Ayılar ise daha çok buzlu balıkları seviyor. Hortumla su tutarak bakıcılarımızın yıkadığı hayvanlar da var. 98 yaşındaki Türkiye'nin en yaşlı kaplumbağası 'Tuki'yi hortumla sulayarak serinletiyoruz. Tuki hortumla yıkanıp serinlemekten zevk alıyor."

Çağdaş, hayvanların sıcak havalardan etkilenmemesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını anlatarak, ziyaretçilerin de hayvanların serinletilmesi için yapılan çalışmaları ilgiyle izlediğini ifade etti.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:24
Güneş 07:54
Öğle 12:49
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:56
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3427     EURO 6.0574     IMKB 91387     ALTIN 213,255    
-1°ANKARA