TÜRKİYE'NİN WASHİNGTON BÜYÜKELÇİSİ KILIÇ İSTANBUL'DA

Dışişleri Bakanlığı'nın istişareler için ülkeye çağırdığı Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, yurda döndü.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 16:06 < GÜNDEM

Kılıç, THY'ye ait tarifeli uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda, Ankara'ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Gazze'de yeni bir insanlık dramı yaşandığına dikkati çeken Kılıç, "Kudüs kararı bağlamında çoluk çocuk, yaşlı genç dinlemeden, insanların üzerine ateş açılıyor, insanlar katlediliyor. Bu olayların bu noktaya geleceğini Amerikan yönetimi tarafından Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması kararının alınmasının çok daha öncesinde başlamak üzere Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Dışişleri Bakanımız, elimizden geldiğince Washington Büyükelçiliği olarak bizler, her düzeydeki Amerikan makamlarına izah etmeye çalıştık." dedi.

Kılıç, aklıselim doğrultusunda verilen mesajların çok fazla dikkate alınmadığını kaydederek, Kudüs konusunda tarihi gerçeklere uymayan, üç din açısından taşıdığı önemi hiç dikkate almayan, bölgesel hassasiyetleri bütünüyle gözardı eden söz konusu kararın alındığını belirtti.

Amerikan yönetimine, bu kararının Amerika ile İsrail'in çıkarlarına hizmet etmeyeceğini, bölgede yeni ihtilaflara yol açılabileceğini aktardıklarını dile getiren Kılıç, "Fakat dediğim gibi maalesef bu iç saiklerle alınmış olan karar uygulamaya konuldu. Ne acıdır ki bu kararın uygulamaya için konulması çok özel bir gün seçildi. Bugün de çok sayıda can kaybı yaşanan bir noktaya geldi, şehitler veriliyor." ifadelerini kullandı.

"Alınacak karar hükümetimizin kararıdır."

Kılıç, Ankara'daki görüşmelerde Washington'da alınan kararların altında yatan nedenlerin, önümüzdeki dönemde Amerikan hükümetinin neler yapmayı düşündüğüne dair bazı görüşleri beyan edeceklerini kaydetti.

Serdar Kılıç, bir gazetecinin Türkiye'nin alacağı kararlara ilişkin bir sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Hükümetimizin alacağı bir karar, ben o konuda bir şey beyan edebilecek durumda değilim. Ben sadece Amerika'dan gelip oradaki durumu anlatacağım. Önümüzdeki döneme ilişkin görüşlerimi paylaşacağım. Tabiatıyla alınacak karar hükümetimizin kararıdır. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Dışişleri Bakanımız -ki Sayın Dışişleri Bakanımız Başkan Trump'ın yemin törenine de katıldı biliyorsunuz. Kudüs konusunda alınacak karar o tarihlerde daha dillendirilmeye başlamıştı- o tarihte temas ettiği tüm muhataplarına bunun ne kadar yanlış bir karar olacağını ve bu kararın alınmasından mutlak surette imtina edilmesi gerektiğini anlatmıştı. Devam eden süreçte de Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, biz anlattık fakat dediğim gibi iç politik saiklerle alınan karar, maalesef olmadık bir günde de yürürlüğe konuldu ve bugün bu noktayla karşı karşıyayız maalesef."

Büyükelçi Kılıç, saat 14.00'te tarifeli uçakla Ankara'ya hareket etti.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
ANKARA ⇓
İmsak 06:23
Güneş 07:53
Öğle 12:48
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:55
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3516     EURO 6.0960     IMKB 92351     ALTIN 214,815    
ANKARA