Yazı Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 12:22
 
BiZLER DE BÖYLE MiYiZ?
HALİL KÖPRÜCÜOĞLU
mail.haber111@gmail.com
 
 
Patagonya mı nedir, ülkenin birindeki televizyonda yemek yarışması var. 
 
Muhakkak seyretmelisiniz. Pek kaliteli olmasa da, beni ilgilendiren insan ilişkilerinde gelinen noktadır.
Perişan halimizi o kadar açıkça ortaya koyuyorlar ki anlatamam; muhakkak kendiniz görmelisiniz. Hem de insanın ne hale gelebileceğini tam idrak için tekrar tekrar bakmalısınız. Ben seyrederken dehşete düştüm. Nezaket perdesiyle öyle davranışlar sergileniyor ki hayret edersiniz. Bırakın beraber yaşamayı, bütün zekâvetleriyle insanca yaşamayı yok edecek kadar, ileri giderek, ne yaparsanız yapın muhakkak hata buluyorlar, kusur üretiyorlar.
Tuzlu yapsanız suçlusunuz, tuzsuz yapsanız yine suçlusunuz! İstediğiniz kadar "Herkes kendi istediği gibi ayarlasın diye böyle yaptım" deyin, anlatamazsınız. Neden mi? Sonradan eklenen tuz yiyeceğin içine tam sirayet etmiyormuş da ondan! Biraz fazla pişirseniz, erimiş oluyor. Biraz diri tutsanız, mübareklerin dişleri kesmiyor, zehir yemiş gibi yüzleri hemen buruşu veriyor. Peynirli bir şey yapsanız muhakkak peynir yemeyenler var. Peynir koymazsanız "Peynirsiz sofra mı olur" ithamına maruz kalırsınız. Tarhana çorbası mı yaptınız? "Hiç yemeyen" var. Süt mü kullandınız, yandınız, hiç sevmeyen çıkıyor. Fıstıklı tatlımı yaptınız, tatlıda asla yemeyen oluyor. Et pişirdiniz ise yine yandınız. "Bu da yemek mi canım. Çok kalay bir şey tercih etmiş" deniverir... Hiç hatanız yok mu? "Bu bardaklar eski model. Su içilemez durumda." Onlar da güzel mi. "Biz kadeh türü ayaklı bardakla su içeriz" deniyor! Velhasıl "Güzellik oyununun" tam aksi oynanıyor sanki. Kurtulmak imkânsız.
 
Bediüzzaman Hazretlerinin ilk defa aldandığını (!), doğruyu bulamadığını (!) bu programda defalardır seyrediyorum! Çünkü: "Hem bilirsin: Küçük bir adam, küçük bir haysiyetle, küçük bir cemaatte, küçük bir meselede, münazaralı bir davada, hicapsız, pervasız, küçük fakat hacâlet-âver bir yalanı, düşmanları yanında hilesini hissettirmeyecek derecede teessür ve telâş göstermeden söyleyemez" diyen Bediüzzaman belki ilk defa aldanıyordu (!).
 
İnsanların bazıları böyle çıldırmış, şaşırmışlar. Hicapsız, pervasız, teessür ve telaş göstermeden milyonlarca insana ve rakiplerine gösterilecek bir yayının çekimi esnasında öyle davranışlar sergiliyorlar ki insanlığımdan utandım. Bazılarının "Bir yarışmada rakiplerin kusurunu görmeleri lazım" demelerine asla katılmıyorum. Yarışmada,  rakiplerinin kusurlarını bulmanın da insana yakışır adabı olmalı.
 
Fakat beni enterese eden bu yemek yarışması değil. Ben ruhen, kalben, mizacen beraber olduğum, inşallah ahirette de beraber olacağımız insanlarla olan ilişkilerimizden rahatsızım. Çoğu zaman müminlerin bile yarışmacılar gibi davranışlar sergilediğini maalesef üzülerek, seyrediyorum. Daha mertçe bir ifadeyle, bu ölçüsüz ilişki örneklerini, ben de dahil olarak, sergilediğimizi üzülmenin yanında, utarak itiraf ediyorum.
 
Son yıllarda kusurlarımın daha da iyice farkına vardım. Ciddi şekilde kendimle mücadele ediyorum. Maalesef tespit ettiğim pek çok yanlış davranışımı hala tamamen düzeltemiyorum. Nasıl olmuş da yıllarca bunların farkına, varamamışım. Farkına vardığım halde, hala daha pek çok halimi nasıl değiştiremiyorum. Sanki dinimizin ve ilmin hislerimizi en güzel ve doğru kullanılmayı belirlemesine rağmen, beğenmiyor; daha iyisini bilirmişçesine ukalalık (!) ediyoruz. Şaşırmış his yönetimiyle, nezaket kurallarının çok dışında ama hiç rahatsız olmadan, halimizin perişanlığının farkına bile varmadan nasıl da kasılarak yaşamışım, yaşıyoruz.!
 
Önemli bir savaşta, bizim cephemizden birisinin bir top atıp düşmanı perişan ettiğinde, bu işi yapanı tebrik etmeyip; "Neden ben atmadım" diyecek kadar rezil isek: bu halimizi hayatımızda da devam ettiriyorsak, inanın tedaviye ihtiyacımız var demektir!
 
Bu garip ilişki yumağını anlatırken, utanarak da olsa hislerimi kutsî kaynakların ölçüleriyle yeniden ve daha hassas bir şekilde yönetmeye defalarca yemin ederek karar verme imkânı buldum. Düzgün yaşayanları gerçekten tebrik ediyorum. Benim gibi kusurlu yaşayanları ise, kendilerini inceden inceye tetkik etmeye, eksiklerini, hatalarını muhakkak ama muhakkak görmeye, ömür sona ermeden doğru dürüst insan olmaya davet ediyorum.
 
Etiketler: BiZLER, DE, BÖYLE, MiYiZ?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
30 Mayıs 2020
NURLU BİR MÜMİNİN BİR GÜNÜ
27 Nisan 2020
KÂİNATTAKİ TECEDDÜT VE TEGAYYÜR (3)
13 Nisan 2020
KÂİNATTAKİ TECEDDÜT VE TEGAYYÜR (2)
30 Mart 2020
KÂİNATTAKİ TECEDDÜT VE TEGAYYÜR(1)
24 Şubat 2020
Dertsiz ve mesut bir garibi dinlemek ister misiniz?
13 Ocak 2020
DİNLER DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ, DİNLER BİRLEŞEBİLİR Mİ?
02 Ocak 2020
“SON ANIMDA YANIMA GELECEK BİR RAHİBİN OLACAĞINI SANMIYORUM!”
10 Aralık 2019
TANRI (!) VAR MI, YOK MU (6)
02 Aralık 2019
TANRI (!)VAR MI, YOK MU? (5)
26 Kasım 2019
TANRI(!) VAR MI, YOK MU (4)
18 Kasım 2019
TANRI (!) VAR MI; YOK MU? (3)
04 Kasım 2019
TANRI (!) VAR MI, YOK MU (2)
28 Ekim 2019
TANRI (!) VAR MI, YOK MU ?
22 Ekim 2019
Yeni Eğitim-Öğretim Yılında,
13 Ekim 2019
SEN ÇOKTAN BÜYÜMÜŞSÜN
02 Ekim 2019
FARKLI BİR AŞÛRE GÜNÜ DEĞERLENDİRMESİ ve ÖNEMİ (2)
28 Eylül 2019
FARKLI BİR AŞÛRE GÜNÜ DEĞERLENDİRMESİ ve ÖNEMİ (1)
16 Eylül 2019
EKİP ZAMANI ve ŞURANIN ÖNEMİ (2)
03 Eylül 2019
BİZLER DE BÖYLE MİYİZ?
31 Ağustos 2019
KURBAN VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ! (1)
28 Ağustos 2019
EKİP ZAMANI ve ŞURANIN ÖNEMİ (1)
02 Ağustos 2019
KURBAN VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 2
26 Temmuz 2019
İnsanca yaşamak - 2
22 Temmuz 2019
İNSANCA YAŞAMAK - 1
18 Temmuz 2019
ZAMANIMIZDAKİ ERGENLİK
02 Temmuz 2019
MÜTHİŞ DEFİLE ve HARİKA SEMPOZYUM
23 Haziran 2019
DÜNYANIZI KARARTMAYIN; STRESTEN UZAK DURUN-3-
17 Haziran 2019
DÜNYANIZI KARARTMAYIN; STRESTEN UZAK DURUN-2
10 Haziran 2019
DÜNYANIZI KARARTMAYIN; STRESTEN UZAK DURUN-1
27 Mayıs 2019
HAKLI GURURUN ÖNEMİ VE SEVİYESİ!
02 Mayıs 2019
ARKADAŞ ARIYORUM.
02 Mayıs 2019
HAYAT DERSLERİ
24 Nisan 2019
AH HİSLER, BİZİ YAKAN HİSLER, AH! AH!
Haber Yazılımı