Yazı Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 22:50
 
DUR EY YOLCU, YOLCULUK NEREYE?
Halil YOLDAŞ
 
 
Hayat hızla akıp gidiyor. Düzlükte başladığımız yolculuk,  inişli çıkışlı, yokuşlu, engebeli karanlık veya aydınlık sonunu göremediğimiz bir yolda akıp gidiyor ömür dediğimiz zaman.
  Yaşlarımız farklı olsa da hepimiz ömür denilen sayılı günlere sahibiz. Mesela ben 63. Yılını idrak ettiğim ömür’ümü, Ne bir nefes önce, ne de bir nefes sonra, sadece Allah Teâlâ’nın bildiği bir anda, can emanetimi teslim edip bu dünyadan göçüp gideceğimi biliyorum.
Bir miladi yılın daha sonuna geldiğimiz şu günlerde, ömrümüzden bir koca yıl daha eksildi Sermayeden (365 gün daha Tükendi) ve ölüme bir adım daha yaklaştık. Yeni bir Miladi yıla gireceğiz inşallah. Öyle ise Tefekkür zamanı değimidir? Sevinmelimi? Üzülmelimi? Düşünme zamanı değimlidir?
Geliniz, geride bıraktığımız yıl içerisinde neler yaşadığımızı, hangi manevi bereket kapılarından ve ilâhî imtihanlardan geçtiğimizi hep birlikte tefekkür edelim:
Müslüman Akıllı Bir Tüccar gibidir. Cenneti satın almak için geldiği bu Dünyada,  İflas etmemek ve Cehennem çukuruna düşmemek için çabalar durur.
Düşünüyorum da Geride bıraktığımız yılda, Ramazan Ayının bereketini yaşamış kadir gecesi ile tertemiz olmuştuk. Sonunda Ramazan Bayramını doyasıya yaşamıştık. Ama sonra “O” Gidince tekrar yolcu olduğumuzu unutmuş burada Ebedi kalacağımızı düşünerek uzun planlar yapmaya devam etmiştik.
Sonra Bir Kurban Bayramı Gelmişti hatırlıyor musunuz? Hz. İbrahim’i, Hz. İsmaili, Hz. Hacer annemizi hatırlamış tekrar bu Dünyanın bir konaklama yeri olduğunu İdrak etmiştik, Malımızla Canımızla Aklımızla, kalbimizle Tekrar Esas yolumuza koyulmuştuk. Gariplere Yoksullara kol kanat germiş, Yetimlerin başını okşamış Mazlumları gözyaşlarını dindirmeye çalışmıştık. Suriyeli Muhacirlere Ensar olmanın şuuruna kavuşmuştuk. Nefsimizi ve koçlarımızı kurban ederek Kurban Bayramını yaşamıştık.
“O” Gidince yine hayata nefsani arzuların heva ve hevesi ile yolumuzda sapmalar oldu.
Kendi kendimize Samimiyetle soralım.
Cumaların dışında çoğumuz Peygamberimizin “gözümün nuru” dediği namazlarımıza daha sıkı sarılabildik mi?
Zaman zaman Maddi ve manevi günahlar işledikten sonra, Pişman olup Tövbe ederek hata ve günahlarımızdan uzaklaşabildik mi?
Ramazan ayında Kuşandığımız Cömertlik, Acın halinden anlama, Nefsimizi terbiye etme, Malımızın fazlalarını Kardeşlerimizle Paylaşma, Çokça kuran okuma, anlama ve Tefekkür etme, Evimize soframıza misafir kabul etme, Komşusu aç iken kendisi tok yatamamak gibi çök güzel alışkanlıklarımızı devam ettirebildik mi? Yoksa unuttuk mu?
Peygamberimizi örnek alarak aile değerlerimize sahip çıkabildik mi? Sevgiyle kurduğumuz yuvalarımızı adalet ve merhametle koruyabildik mi? Şiddete asla müsamaha göstermeyerek, Ailevi ve akrabalar ve komşularımız arasındaki sorunlarımıza inancımıza uygun çareler bulabildik mi?
Allahın cc Bize armağan ettiği Cennet vatanımız Anadolu da Yalandan, Gıybetten, İftiradan Dedikodudan uzak, Herkesin (82 Milyon kardeşimizin) Adaletle, Güvenle Huzur içinde Bir hayat yaşamasını başara bildik mi?
Eğer 2019 yılını bu güzelliklerle tamamlaya bildiysek sevinmeye İslami ölçüler içinde eğlenmeye hakkımız vardır. Şairin dediği gibi
“sevinin Mehmed’im başlar yüksekte.
Sevinin eve dönse kte dönme sek’te” diyebiliriz.
Sevinçle 2020 miladi yılı için maddi ve manevi planlar yapa biliriz. Yok, Başaramamışsak, Allah aşkına Neyin Kutlamasını yapacak ve sevineceğiz.
Bakın Yüce Rabbimiz ne diyor bizlere:
“Bu dünya hayatı, hakikatte sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir; âhiret yurduna gelince işte asıl hayat odur. Keşke bunu bilselerdi!” Ankebut/64
“Unuttum! Dünya bi gölgelikti, oysa Yolcu olduğumu unuttum.
Yolumun buradan geçtiğini ve sadece yolcu olduğumu unuttum.
Yapmam gerekenler vardı. Burası imtihandı, seyr-ü sefaya dalıp ahiretimi unuttum.
Rabbime verdiğim sözüm vardı. Dünya kelamı konuşmaktan sözümü unuttum.
Ne çok uttuk ,Ne çabuk da unuttuk..Ama rabbim bizi unutmaz.”
Öyleyse, Dur Ey yolcu. Nerden Geliyorsun, Nereye gidiyorsun. Rotan doğrumu? Kılavuzun Sağlam mı?
Yol azıklarını kontrol et, Yolun açık, Emniyetli saadetli olsun. Menzilimize, Cennete sevdiklerimizle birlikte kavuşursak. Esas Bayramı o zaman coşku ile yaparız inşallah. 
Selam ve dua ile.
 
Etiketler: DUR, EY, YOLCU,, YOLCULUK, NEREYE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı