Yazı Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 10:01
 
''İSRAF''
Aydın BENLİ
 
 

  İsraf hayatımızın her alanına girmiş, mutfağımızdan tutun iş yerimize kadar ve hatta işlerimizi kolaylaştıran Devlet kurumlarına kadar israf hayatımızda normal olmuş. İsrafın boyutu o kadar çok ki en büyük israf zamanımızı israf ediyoruz bilinçsizce. Çöp bidonlarına baktığımızda ekmek, sebze meyve her şeyimiz çöplerde, kıyafetlerden tutunda ayakkabılara kadar, defter kitap kalemden tutunda çantalara kadar fazlalıklar çöpe atılmış. Bir yanda temiz içme suyu bulamayan insanlar bir yanda bir tabağı 5 L su ile yıkayan kadınlar var. Bir tarafta kışın soğuğunda ayakkabısız çocuklar varken diğer tarafta modası geçmiş diye giyilmeyen onlarca ayakkabılar var. Yüce Allah A'râf Suresi 31. Ayette şöyle buyurmuştur'' Ey Âdemoğulları! Her namaz kılacağınızda güzelce giyinin, yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez''.
           Kamuda israf almış başını gidiyor, Kamuda israf denilince hemen akla lüzumsuz lambaları kapat geliyor oysaki, bilinçsizce yapılan israflar var ki!!! Devlet büyüklerimiz hariç, siyasi ve bürokratlara verilen makam araçları, korumalar ve şoförler, bu siyasi ve bürokratların yakınlarına tahsis edilen koruma, şoför ve araçlar hatta lojmanlar. Lüks otellerde vs. yemekli toplantılar, kahvaltılar, bol keseden harcamalar bunların faturasını kim öderse ödesin bana göre israftır.
         Polisimiz ve Jandarmamız binlerce personellerle bazı noktalarda  Sigortasız ve muayenesiz araç uygulaması yapıyor. Trafikte ne kadar araç olduğu kayıtlı, ne kadar aracın muayenesi ve sigortasının yapılmadığı biliniyor bu araçların önceden trafiğe çıkması engellene bilir iken neden trafiğe çıktıktan sonra binlerce personelle bunlar yakalanmaya çalışılır?
            Gazi Mustafa Kemal Atatürk '' Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır'' demiştir. Hepimiz vatan aşığıyız ama hangimiz görevimizi layıkıyla yapıyoruz? Genelde savcılık ve mahkeme evrakları adres tespiti yapılmadan, ellerindeki sistemden araştırılmadan  Polise, jandarmaya gönderiliyor adres başka adres, karakol farklı karakol, bir çok yazışmalar yapılıyor, tespitler yapılıyor, zaman israfı, kâğıt israfı, personel gereksiz ve boşa çalıştırılmış oluyor, postacı gereksiz evrak taşımış oluyor, her şey başlı başına moral bozucu ve iş kaybı olarak çalışanlara yansıyor buda bana göre israf.
            Mahkemeler ve savcılıklar o kadar yoğun ve kalabalık ki, Allah kolaylık versin. Vatandaş kişisel hırs ve çıkarları için çoğu gereksiz şikayetlerde bulunuyor, tutulan tutanaklar, ifadeler, yazışmalar hatta yapılan mahkemeler Savcı, Hakim ve çalışanlarının zamanlarını alıyor hatta kilitliyor. Bu tip gereksiz şikayetler, gerekli ve önemli işlerin yapılmasını yavaşlatıyor bana göre en büyük israf budur. Bana aynı kişi tarafından 15 tane iftira ve yalan beyan ile şikayete bağlı açılmış soruşturma oldu, 13 tanesi kovuşturmaya yer olmadığı kararı çıktı, iki tanesine mahkeme açıldı, bir tanesi ilk celsede düştü, diğer davamın da tahmin ediyorum oda ilk celsede düşecektir. Burada şahsın amacı beni psikolojik ve maddi olarak baskı yapmak itibarımı bitirmek için yaptığı bir savaş, bunu yargı birimlerini yanıltmaya çalışarak yapıyor,bunun bir cezası olmalı ki yargı birimleri meşgul edilmesin, bu psikopat gibi her ilde onlarca insan var, varın gerisini siz tahmin edin.
      israftan uzak huzurlu ve mutlu yarınlar diliyorum, hoşça kalın...

 


                                                        Aydın Benli
                                              Siyaset Bilimci. Şair ve yazar

 
Etiketler: ''İSRAF'',
Yorumlar
Haber Yazılımı