Yazı Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 09:28
 
JOSEPH K. IZMIR FUARI AÇILDI.
Salih ARIKAN
 
 

Görmeyen birinin tek başına gezmesi zor sıkıntı olur. Oda tatsız olur. Ben de; etkinliklerden tiyatroya gitmeye karar verdim. Yola çıktım. Tanıdık bir arkadaş gurubuna rastladım. Onlar beni İzmir sanata kadar götürdüler.

Yolda giderken ağaç dalları neredeyse gözüme girecekti. Belediye LÜTFEN, kaldırımlardaki ağaçları budasın ve bizlere zarar vermeyecek şekle soksun.

Tiyatro başladı. İlk önce sessizdi. Yıllar önce üç görmeyen arkadaşımla sinemaya gitmiştik. Tevafuk bakım ki(!) o da sesiz sinemaymış. Geride çıkamamıştık.

Tüm film, dizi, tiyatrolar ve sanat eserlerinin GÖRME ENGELLİ BİREYLER olarak sesli yayımlanmasını  istiyoruz.
İşitme engelliler içinde işaret dili ve alt yazı seçenekleriyle sunulmasını istiyoruz.

Neyseki konuşmalar başladı. Filmin konusu  İspanya'daki savaştan, Tmtüm acılara rağmen sanatçıların insanları güldürmeye çalışan sahne performansı sergilemeye çalışmasını anlatıyor.

Düşünün acıyla dolusunuz. Ve sahnede gülücükler saçarak oyun sergiliyorsunuz. Güzel bir oyundu. Üzüldük, güldük farklı duyguları yaşadık.

Fuar boyunca İzmir sanata tiyatrolar var. Konserlerde var ama beni sarmadı. Sadece yeni türküyü dinlemeye belki giderim.

Dönüşte bir öğrenci ve öğretmenle birlikte Basmane gara kadar geldik. Kalabalık ortamlarda kibarca yapılan eşlik etme tekliflerini reddetmiyorum. Talebe kardesimle birazcık sohbet ettik. Üniversite sınavına girmiş kazanamamış. Kendisinde üzülerek söylüyorum ki  YILGINLIK sezdim.

Şunu dedim. "Gerekirse üçüncü kez gir ama hedefine uygun bir okulda oku. Yani Susanna Tamaro'nun dediği gibi Yüreğinin Götürdüğü Yere Git,"

Bu guzel muhabbetler konusa konuşa evime geldim. Duş alıp bisküvi yiyordum. Kapı çaldı. Tanıdık çocuklar.
-Sizin merdivende uyuşturucu kullanan ve serseri biri geziyordu. Oralarda dolaşıyordu. Fatih diye belalı serseri biriymiş." dediler.
Bende:
-Hiç bir şey olmaz" dedim. Çocukta:
- Dikkatli ol" dedi.
Ne yapabilirim ki. Yahu bir şey olmadan polise ne derim. Olsa kıymeti yok. Sadece tedbir olsun diye bir iki saat geç uyudum.

Oldukça kalabalık. Aslında gezebilir ama çok zor olur.

 
Etiketler: JOSEPH, K., IZMIR, FUARI, AÇILDI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı