Yazı Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 17:44
 
KADININ SESİ.
Aydan KURT
admin
 
 

Karabağlar Kent Konseyinin düzenlediği Karabağlar Belediyesi 2020-2024 stratejik planı hazırlık toplantısına İzmir Kadınlar Birliği Derneğini temsilen arkadaşlarımla katılım sağladım.

Nüfusu 50 bin'in üzerinde olan yerlerde belediyeler stratejik plan hazırlamak zorundadırlar. Stratejik plan hazırlanması Belediyelerin 5 yıllık programını ortaya koymasıdır. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin SELVİTOPU çeşitli birimlerden öneriler alırken Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Nazik IŞIK hanımefendinin önderliğinde yapılan bu toplantıda Sivil Toplum Örgütleri Karabağlar ve Dernekler ile ilgili sorunları ve önerileri Belediye Başkanı Muhittin SELVİTOPU'na ilettiler.

Toplantıda bir çok Dernek bulunmasına rağmen bana göre az idi. Bir toplumda ne kadar çok örgüt bulunursa toplumun sorunlarının üst kademelere taşınması ve çözüm bulunması daha kolay olur.

Bu toplantıda Karabağların temizlik ilaçlama sorunları konuşulurken aynı zamanda engellilerin, kadınların, iş dünyasının, hayvanların, emeklilerin, sporcuların, eğitim kısacası hayatın bütün sorunlarını dillendirdik.

Hatta bir kişi hemşeri derneklerinden kadınların yönetime alınmasını istedi. İstemsizce dudaklarımdan zor kelimesi çıktı. Bir kadın derneği olarak yaşadığımız zorluklar aklıma geldi. Derneğin açıldığı ilk günlerde dernek nedir? ile ilgili bir seminer gerçekleştirdik lakin bunca yıl geçmesine rağmen dernekleri partinin bir kolu, cemaat, tarikat bağlantısı olduğunu düşünen insanların fikirlerini değiştiremedik. Dernekte yapılan eğitim çalışmaları ile kadınlarımızı topluma katmaya çalışırken maalesef toplum baskısıyla uğraştık. Şu an geldiğimiz noktaya bakınca az ama öz bir yol kat ettiğimizi görüyorum.

Bugünkü bu toplantıya katılıp Kadının Sesi oluyorsak bu iyi işler yaptığımızın sonucudur. Bu stratejik plan içinde Belediyede Sivil Toplum Örgütüne ait bir birimin olmasını STK'ler ve belediye ile ortaklaşa projeler gerçekleştirilmesini kadın istihdamı ile ilgili çalışmaların yapılması yılda bir kere STK'ler ile Kültürler arası buluşmayı sağlayacak festivalin yapılmasını arzu ediyoruz.

 
Etiketler: KADININ, SESİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı