Yazı Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 13:18
 
SALGIN DÖNEMİNDE ERİŞİLEBİLİRLİK.
Salih ARIKAN
 
 
Salgın döneminde erişilebilirlik 
çok önemli. Uzmanlar ne diyor? 
Maske mesafe ve temizlik kuralları. Erişilebilirlik engellilerin en temel sorunudur. Siz hangi hakkı verirseniz verin o hizmetlere ulaşılamıyorsa bir sorun vardır. Engelliler kimsenin yardımı olmadan her işini yapabilmeli her yere ulaşabilmeli.

İşe giderken her gün gelip geçtiğim Feyzi Paşa Bulvarı, Basmane'de yaya geçidi var. Önceden sesli sinyalizasyon sistemi vardı. Kimsenin yardımı olmadan karşıya geçiyordum. Salgın döneminin başlangıcında engelliler idari izinli sayıldılar. Bir Haziranda engelliler işe başladı. Ben şeker hastası olduğum için tek hekim raporuyla bir müddet daha izinli sayıldım.

Geçen haftadan itibaren sesli sinyalizasyon sistemi çalışmıyor. Başkaları beni kolumdan tutup karşıya geçiriyorlar. Bu mesafe kuralının ihlalidir. Trafik ışıkları bir an önce hizmete girmeli sesli sinyalizasyon sistemi çalışmalı benim bu süreçte korona virüsü kapma tehlikem var. Lütfen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu işe çözüm bulsunlar.

ÇUKURLAR. 
Ne yazık ki trafik lambasının yanına bir çukur açılmış ve o çukur bir haftadır kapatılmıyor. Çukura kardeş geldi. Bu gün o çukurun yanına ana caddeye bir çukur daha açılmış. Çalışma olabilir çukur açıla bilinir ancak etrafı çevrilir kimsenin düşmeyeceği şekilde çalışmalar yürütülür.

ELEŞTİRİLERE DAİR. 
Bazı arkadaşlar nedense bu tarz olayların sadece benim başıma geldiğini söylüyorlar. Ben bırakıp gitmiyorum aman sende demiyorum resimliyor ve raporluyorum kamuoyuyla paylaşıyorum.

Kimseye verilecek hesabım yok. Ben yaşadığım sorunları kamuoyuyla paylaşıyorum. Hak ihlallerinin görmezden gelinerek kayrılıyor olması üzüntü verici. Yanlışı kim yaparsa yapsın karşısında olmak gerekir çukurlara dikkatsiz biri düşse doğrumu olur. Ben bu gün ana caddedeki kardeş çukura neredeyse düşüyordum. Belediye yetkililerini göreve çağırıyorum. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
Salih Arıkan
 
Etiketler: SALGIN, DÖNEMİNDE, ERİŞİLEBİLİRLİK.,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı