Yazı Detayı
22 Kasım 2020 - Pazar 12:52
 
''SEVDA GÜNLÜĞÜ''
Aydın BENLİ
 
 

Günümüz sevdaları, günlük ve hayasızca, iffetsizce, sevgisizce tüketiliyor. Bitmeyen şehvetler uğruna hunharca hayaller katlediliyor. Bir aşkı öpücük uğruna tenhalarda yaşama hevesi, evliğin kutsalını da zedeliyor. Bir zamanlar uğurlarına çöllere düşülen aşklar, beden paylaşımlarının  uzlaşmazlığında saygısızca ve hakaretlerle son buluyor. Çiçek isimleriyle başlamış masalsı aşklar küfürlerle devam edip, hayvan isimleriyle son buluyor.

          Sonuç; Bahaneler üreterek gidesi varmış gitti... Kalıp sahip çıkmak, sevmek sevilmek varken, birikmişleriyle incir çekirdeğini incir ormanı yapıp gitmek, hüzünleri bırakıp gurularını çantasına koyup gitmek yalnızlığa mahkum etmek ancak ve ancak sevda katillerinin hunharca cinayeti sonucu kaçışıdır...(A&B).

        Sevda bir hanım efendi ismi dışında çok büyük bir hareketin adıdır. Sevmek ve sevilmek çok güzel bir duygudur, Üstada sormuşlar sevmek mi güzel yoksa sevilmek mi? Üstadın cevabı sevildiğinden emin olamazsın ama sevdiğinden eminsindir sevmek güzel demiş. Sevmenin güzel olduğu bir kainatta yaşıyorken sevgisiz yaşamak ne ola ki!!!

       İster gerici deyin ister çağdaş deyin, sevdalarınızı boşa tüketmeyin, bedensel menfaatler ve çıkarlar uğruna aşklar yaşamayın, kalp dediğin atıyor zaten üstadım,kalbin  ritmini değiştiren var ise işte o vakit ona sahip çıkın.

        Mesneviyatda aşk maddeye değildir manayadır, bizi yoktan var eden övgülerin en güzeli olan sahibimizedir. Her manada imzası ve ismi olan yüce Allah'a dır. Aşkların yolu hep aynı kapıya çıkar biz yolcuyuz hancı Yaradan'dır, sevdaları dünyalık heveslerimiz için değil gereğince kullanmalıyız. Sandığın kadar değil yandığın kadar seversin demiş üstat yanan yüreklerin sahibi Allah'tır. Senin yaktığını zannettiğin yüreğin ateşini Mevlâm söndürür.              

             Aşklarınızı ve sevgileriniz boşa ziyan etmeyin, değmeyecek kişilere bolca harcamayın bir gün gelir lazım olur bulamazsınız. Dağlar delen Ferhat ile yüz yılımızda Burcu örneğinde olduğu gibi kala kalırsınız. Sevmek ve sevilmek dileklerimle aşkların en güzeli olan Yüce Allaha ısmarladık, hoşça kalın..

 

 

                                              Aydın Benli
                                Siyaset Bilimci. Şair ve Yazar

 
Etiketler: ''SEVDA, GÜNLÜĞÜ'' , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı