Yazı Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 10:19
 
TANRI (!) VAR MI, YOK MU (2)
HALİL KÖPRÜCÜOĞLU
mail.haber111@gmail.com
 
 

Sayın Özkök ve Dan Brown’la, sohbete devam ediyoruz….
Dikkat edin, adamcağız bakın ne diyor:
Duygusal olarak… Bizden daha büyük bir varlığın bulunmadığını…” söyleyemezmiş!
Gerçekten fikren çok perişan, kaos içinde. Aklı reddediyor da duygusal olarak yani kalp ve vicdanı, onlardan “… daha büyük bir varlığın bulunmadığını söyleyemem” diyebiliyor. Gerçi vardır da diyemiyor ama hiç olmazsa bir adım doğruya doğru ilerliyor.  Duygusal olarak… bulunmadığını söyleyemezmiş! Size de biraz kıvırıyor gibi geldi mi?
Kâinat insandan büyük, çok varlıkla dolu. Siz Yaratıcı anlamında, yaratılan varlıklardan daha büyük bir varlığı kaydediyorsanız. Ha bileydiniz’ Çok şükür bunu söylemişsiniz. Problem buradan hareketle çözülür zaten. Sipil dağı Manisa’dan bakınca sema ile bitişik gibi görünüyor. Fakat tepesine çıkınca oradan çok uzakta olan bir semanın varlığını anlarsınız.
İşte o içinin hala görünmediği atomdan, adeta cambaliklerden oluştuğu kabul edilen; bu cambalik veya bilyelerden çekirdekte yer alan proton ve nötron ile yörüngedeki elektronlarda sayı değişince adeta fıtratı değişen, vasıfları tamamen başkalaşan elementler oluşuveriyor (!) ya, 10 üzeri 79 adet olduğu ilmen kabul edilen atom, yüz küsur elementi oluşturuyor görünüyor(!) Bunlar da bütün varlıkların yapı taşları olarak bütün canlı cansız her şeyi yapıyor(!) Şekillerini, karmaşık vücut ve organlarını, mesela gözlerini, -ihtiyaç ise- eklemleri ile iskeletlerini, maslahata uygun kaslarını, inanılmaz üstünlükte sinir hücrelerini, Karaciğerini, Akciğerini bütün karmaşık fonksiyonlarıyla yapıyor(!), Sunisinin çamaşır makinesinden büyük ve hantal olarak bazı fonksiyonlarını ancak gerçekleştirmeye çalıştığı böbreklerini; kan ve kan içindeki organelleri; günde on defa 500–1.000 trilyon hücremizin şifre kontrolünü yapan lenfositleri, beyin hücrelerini yapıyormuş(!) Mitoz bölünme ile insanoğlunun yapamadığı, aczini ilan ettiği pek çok şeyi Endoderm, Ektoderm, Mezoderm unvanı verilince, göz açıp kapayıncaya kadar seri modern makineler gibi bu atomlar yapıp adeta döktürüyormuş(!)
Yapıyor görünüyor. Yahu kendisi görünmeyen, saniyede neredeyse sayısız defa enerji-madde arası değişip durduğu söylenen, tespit edilen; asla, ilim, kudret, irade gibi vasıfları hiç görülmemiş, tespit edilememiş, bu atomcağız nasıl Yaratıcı olsun! Yeryüzündeki atım efradının tamamı proton-elektron arası boşluk kaldırılsa bir kaşık madde olduğu fen ve ilim tarafından söyleniyor! Bunlar, ilmin önemli verileri olduğu halde hangi akılla, bir anda sebep ve sonuç ilişkisi ile her şeyi bu zavallı varlığa vermeye cüret ediyorsunuz anlamak mümkün değil! Buna kim inanır. Siz bile inanmıyorsunuzdur amma, çaresiz kaldığınızdan bu yalanın arkasına sığınıyorsunuz, gözünüzü kapatarak, mantığınızın bağırdığı, vicdan ve kalbinizin akılla beraber feryadınıza göz ve kulaklarınızı kapatıp, hakikati sırt çevirmeye çalışıyorsunuz. Ama “Duygusal olarak… bulunmadığını söyleyemem’” demek mecburiyetinde de kalıyorsunuz.
Çünkü Spil dağı tepesine çıkınca sema ile dağ tepesinin arasında çok büyük bir uzaklık olduğunun farkına vardığınız gibi bir aldanış var. Bu bir kaşığa sığan 10 üzeri 79 tanecik, bir kainatı bütün girift ve kompleksliği ile mucizane yapabilir mi?  Bu akılsız, aciz, ilim, kudret, irade sıfatları falan olmayan, görünemeyen, bir şeyin, yaptığını sandığınız sonuçlarla asla bir alakası olamaz!  Bu mucizeli yapılışlar, hala ilmin tam çözemediği, eteklerinde dolaştığı hakaik ile atom, ilişkilendirilemeyecek kadar uzakta, aczde, cehalettedir.
Siz Manisa’nın biraz rahatsız olan, bir hastanede halen tedavi olduğun öğrendiğimiz Fazlı’sını tanımazsınız. Onun, CBÜ’nin bütün fakültelerinde, bütün branşlarda, muvaffakiyetle profesörlere bile ders verdiğini görseniz; aklen geriliği herkesçe bilinen bu sâfi insanın bir de Manisa Organize Sanayinde bulunan bütün fabrikalarda, o sahanın en üst derecedeki uzmanlarından daha harika imalatlar yaptığını görseniz, makineleri ve mühendisleri yönettiğine bizzat muttali olsanız ne dersiniz. Hiç kimse için söylenemeyecek bir iddia ortaya atıp “Fazlı bütün branşlarda ordinaryüs profesördür, her sanatın zirvesinde bir usta, her dalda en üstün bir mühendistir” deseniz Manisalı sizi ya taşlar veya ıslahınız, dengeli hale gelmeniz, doğru dürüst bir insan olmanız için Sarı Binamıza davet eder efendim!
(Yaratıcıyı ret etmek getireceği mükellefiyetler, ağır vazifeler ile ise yanlış bilindiğini ve Darvin ile fâil-i meçhulleri anlatarak devam edeceğiz)

 

 
Etiketler: TANRI, (!), VAR, MI,, YOK, MU, (2),
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
30 Mayıs 2020
NURLU BİR MÜMİNİN BİR GÜNÜ
27 Nisan 2020
KÂİNATTAKİ TECEDDÜT VE TEGAYYÜR (3)
13 Nisan 2020
KÂİNATTAKİ TECEDDÜT VE TEGAYYÜR (2)
30 Mart 2020
KÂİNATTAKİ TECEDDÜT VE TEGAYYÜR(1)
24 Şubat 2020
Dertsiz ve mesut bir garibi dinlemek ister misiniz?
13 Ocak 2020
DİNLER DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ, DİNLER BİRLEŞEBİLİR Mİ?
02 Ocak 2020
“SON ANIMDA YANIMA GELECEK BİR RAHİBİN OLACAĞINI SANMIYORUM!”
10 Aralık 2019
TANRI (!) VAR MI, YOK MU (6)
02 Aralık 2019
TANRI (!)VAR MI, YOK MU? (5)
26 Kasım 2019
TANRI(!) VAR MI, YOK MU (4)
18 Kasım 2019
TANRI (!) VAR MI; YOK MU? (3)
28 Ekim 2019
TANRI (!) VAR MI, YOK MU ?
22 Ekim 2019
Yeni Eğitim-Öğretim Yılında,
13 Ekim 2019
SEN ÇOKTAN BÜYÜMÜŞSÜN
02 Ekim 2019
FARKLI BİR AŞÛRE GÜNÜ DEĞERLENDİRMESİ ve ÖNEMİ (2)
28 Eylül 2019
FARKLI BİR AŞÛRE GÜNÜ DEĞERLENDİRMESİ ve ÖNEMİ (1)
16 Eylül 2019
EKİP ZAMANI ve ŞURANIN ÖNEMİ (2)
03 Eylül 2019
BİZLER DE BÖYLE MİYİZ?
31 Ağustos 2019
KURBAN VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ! (1)
28 Ağustos 2019
EKİP ZAMANI ve ŞURANIN ÖNEMİ (1)
02 Ağustos 2019
KURBAN VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 2
26 Temmuz 2019
İnsanca yaşamak - 2
22 Temmuz 2019
İNSANCA YAŞAMAK - 1
18 Temmuz 2019
ZAMANIMIZDAKİ ERGENLİK
11 Temmuz 2019
BiZLER DE BÖYLE MiYiZ?
02 Temmuz 2019
MÜTHİŞ DEFİLE ve HARİKA SEMPOZYUM
23 Haziran 2019
DÜNYANIZI KARARTMAYIN; STRESTEN UZAK DURUN-3-
17 Haziran 2019
DÜNYANIZI KARARTMAYIN; STRESTEN UZAK DURUN-2
10 Haziran 2019
DÜNYANIZI KARARTMAYIN; STRESTEN UZAK DURUN-1
27 Mayıs 2019
HAKLI GURURUN ÖNEMİ VE SEVİYESİ!
02 Mayıs 2019
ARKADAŞ ARIYORUM.
02 Mayıs 2019
HAYAT DERSLERİ
24 Nisan 2019
AH HİSLER, BİZİ YAKAN HİSLER, AH! AH!
Haber Yazılımı