Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 09:15
 
Düşler Ülkesi
Yazarlarımızdan Mehmet Memdoğlu’nun, Lamure Yayınları tarafından yayımlanan ilk şiir kitabı “Düşler Ülkesi”, raflardaki yerini aldı.
KÜLTÜR Haberi
Düşler Ülkesi

Duygularını “Ne şairiz, ne de bir edip. Lakin zaman zaman dile gelen gönlümüze de söz geçiremedik, geçiremiyoruz.” sözüyle dile getiren Memdoğlu, şiiri: “Sevgiliye duyulan özlem, ona yazılan ve onu anlatan en güzel söz dizisi, gönülden gönüllere kurulan bir köprü” olarak tarif etmektedir.

 

Şairleri, yüreklerdeki gizli hazineleri ve mücevherleri arayan söz ustaları olarak tarif eden Mehmet Memdoğlu, bu manadaki düşüncelerini: "Yürekler vardır içerisinde dünyayı, yürekler vardır içerisinde gizli hazineleri barındırır. Marifet odur ki sanatçı, içerisinde gizli hazineler barındıran yürekleri açabilsin. İşte şiir de bu gizli hazinede yer alan bir mücevherdir.” cümleleriyle dile getirmiş.

 

Şiir soylu kumaşların işidir. Bir tarafı itibariyle akıl ile çatışma hali, bir tarafıyla duyular arasında yaşanan gelgitleri anlamlandırmak, tevil etmek, ikisi arasındaki sürtüşmelerin mahiyetini kazanmak mümkün müdür? Şiirin aktığı menba öylesini bir özelliğe sahip ki, aşk boyası ile boyanmadıkça ne o kelimelere dökülebilir, ne de kelimelerin verdiği anlam tezatlar arasında aşkın derinliğine nüfuz edilebilir.

 

İlk şiir kitabıyla şairler dünyasına ismini yazdıracak olan Mehmet Memdoğlu da renkli ve huzur dolu ruh dünyasının bütün güzelliklerini sıcak, lirik, çok yönlü pencerelerden damıttıkça damıtıyor gönül coğrafyamıza… Bir yönüyle aşkın, bir yönüyle bilgelik kokan mısralar, gönlün çorak topraklarını ansızın verimli ve bereketli cennet diyarlara dönüştürüyor, bir yönüyle de insanlık hikâyesinin külfetini derin derin düşünmemizi sağlayan çıplak insan realitesine ışık tutuyor… Kendi ruh aynasından yansımakta olan kelam, bir çırpıda gerçeğin en acı hali ile soslanarak sofralarımıza kadar ulaşıyor. Çağlar üstü bir mesajdır bu, insana dair anlatılanlar.

 

Âlemin sonsuzluk kapılarını açan dizeleri ile kutsuyor insanı, ilham ve gizem göklerden yağmakta olan rahmet pınarı ile buluşuyor, inceden bir yol bularak kanatlandırıyor ruhlarımızı adeta. Gönülden damıtılmakta olan altından inciler, mercanlar, zümrütler ve yakutların ikram edildiği bir söz meclisinden doyasıya beslenmek için sözü, Memdoğlu’nun “Düşler Ülkesi” adlı şiir kitabına bırakıyoruz…

Kaynak: Editör: TAYYİBE TAYYAR
Etiketler: Düşler, Ülkesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı