Türkiye'ye 25 milyar dolarlık dev yatırım! İş imzaya kaldı

GÜNDEM 13.07.2023 - 15:37, Güncelleme: 13.07.2023 - 15:37
 

Türkiye'ye 25 milyar dolarlık dev yatırım! İş imzaya kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez turu öncesi Suudi Arabistan, BAE ve Katar’la yapılacak yatırım anlaşmalarının teknik altyapısı tamamlandı. İlk etapta 25 milyar dolarlık yatırım bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 17-19 Temmuz tarihlerinde çıkacağı Körfez ülkeleri turu öncesinde, Suudi Arabistan, BAE ve Katar’la yapılacak yatırım anlaşmalarının teknik altyapısı tamamlandı. 25 MİLYAR DOLAR Edinilen bilgilere göre, Körfez’den ilk etapta Türkiye’ye 25 milyar dolarlık bir yatırım beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında bu ülkeler ile Türkiye arasında lojistik, enerji, tahıl, fintek, e-Ticaret, petrokimya alanında anlaşmalar imzalanacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’le Körfez ülkelerine yaptıkları ziyaretlerin ‘sıcak para aramak’ için değil, sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etmek amacıyla olduğunu kaydetti. GEÇİCİ DEĞİ, KALICI YATIRIM ARIYORUZ TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki ek bütçe görüşmelerinde muhalefetin, körfez ülkelerinden ‘Para arandığına’ dair eleştirilerini cevaplayan Yılmaz şöyle konuştu: "Elbette dış kaynağa ihtiyacımız var. Bütün ülkeler sermayeyi cezbetmeye çalışırlar. Biz de aynı gayret içindeyiz. Burada sıcak paradan bahsetmiyorum. Sadece faize, kısa vadeli getiriye gelen bir paradan bahsetmiyoruz. Proje bazlı, ‘doğrudan sermaye yatırımı’ dediğimiz, kalıcı, üretime, istihdama, ihracata güç verecek projeleri arzu ediyoruz. Enerjiden savunma sanayiine, sağlık endüstrilerinden başka alanlara kadar ‘Gelin buraya uzun vadeli yatırım yapın’ diyoruz. ‘Geçici gelip sıcak parayla para kazanın, yüksek faizlere gelin’ demiyoruz. Yaptığımız şey Türkiye’nin fırsatlarını ortaya koymak ve sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye daha fazla davet etmektir. Bu da kalkınmakta olan bir ülke olarak bizim en tabii hakkımızdır. Bizim yaptığımız Cumhurbaşkanı’mızın ziyaretleri öncesi teknik altyapıyı oluşturmaktır. Bu ziyaretlerin sonuçların hep birlikte göreceğiz ve ciddi anlamda ülkemize de katkı getireceğine inanıyorum."
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez turu öncesi Suudi Arabistan, BAE ve Katar’la yapılacak yatırım anlaşmalarının teknik altyapısı tamamlandı. İlk etapta 25 milyar dolarlık yatırım bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 17-19 Temmuz tarihlerinde çıkacağı Körfez ülkeleri turu öncesinde, Suudi Arabistan, BAE ve Katar’la yapılacak yatırım anlaşmalarının teknik altyapısı tamamlandı.

25 MİLYAR DOLAR

Edinilen bilgilere göre, Körfez’den ilk etapta Türkiye’ye 25 milyar dolarlık bir yatırım beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında bu ülkeler ile Türkiye arasında lojistik, enerji, tahıl, fintek, e-Ticaret, petrokimya alanında anlaşmalar imzalanacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek’le Körfez ülkelerine yaptıkları ziyaretlerin ‘sıcak para aramak’ için değil, sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etmek amacıyla olduğunu kaydetti.

GEÇİCİ DEĞİ, KALICI YATIRIM ARIYORUZ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki ek bütçe görüşmelerinde muhalefetin, körfez ülkelerinden ‘Para arandığına’ dair eleştirilerini cevaplayan Yılmaz şöyle konuştu:

"Elbette dış kaynağa ihtiyacımız var. Bütün ülkeler sermayeyi cezbetmeye çalışırlar. Biz de aynı gayret içindeyiz. Burada sıcak paradan bahsetmiyorum. Sadece faize, kısa vadeli getiriye gelen bir paradan bahsetmiyoruz. Proje bazlı, ‘doğrudan sermaye yatırımı’ dediğimiz, kalıcı, üretime, istihdama, ihracata güç verecek projeleri arzu ediyoruz. Enerjiden savunma sanayiine, sağlık endüstrilerinden başka alanlara kadar ‘Gelin buraya uzun vadeli yatırım yapın’ diyoruz. ‘Geçici gelip sıcak parayla para kazanın, yüksek faizlere gelin’ demiyoruz.

Yaptığımız şey Türkiye’nin fırsatlarını ortaya koymak ve sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye daha fazla davet etmektir. Bu da kalkınmakta olan bir ülke olarak bizim en tabii hakkımızdır. Bizim yaptığımız Cumhurbaşkanı’mızın ziyaretleri öncesi teknik altyapıyı oluşturmaktır. Bu ziyaretlerin sonuçların hep birlikte göreceğiz ve ciddi anlamda ülkemize de katkı getireceğine inanıyorum."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve haber111.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.